Czy faktoring ma słabe strony?

Faktoring – na czym to polega i z czym to się je? Nie każdemu ta nazwa musi się kojarzyć z działaniami, jakich ono naprawdę tyczy się. Siłą rzeczy na pewno kojarzy się z fakturami. I ma z nimi ścisły związek.

Bo faktoring to rodzaj usług i współpracy, jaką nawiązują ze sobą firmy w określonym celu. Stronami w takiej współpracy są faktorant i faktor. Ten 1-szy wystawia faktury dla swoich klientów i kontrahentów.
Faktor przejmuje na siebie ich spłaty i dalej sam zajmuje się tym, ażeby należność z tytułu poszczególnej faktury wróciła do niego. O tym bowiem będzie decydował jego zarobek. Faktor spłaca fakturę pomniejszoną o stosowaną prowizję. Nie spłaca jej w całości, bo w taki sposób nic ażeby nie zarobił, a usługi faktoringowe mają przynieść mu dany zysk. Dla faktoranta korzyści płynące z faktoringu ograniczają się głównie do tego, że dzięki niemu ma on większe szanse na zachowanie płynności finansowej. O ile należności za faktury wpływają regularnie, to kasa firmy w każdej chwili jest w lepszej kondycji. To pozwala jej decydować się na intratne czy konieczne lokowanie i stwarza lepsze warunki do tego, by nie skorzystać z kredytów i banków. Dla wielu firm jest to bardzo opłacalne. Faktoring pełny daje sposobność rozwoju firmom, bo nie dochodzi tu do kłopotów finansowych. Jest lukratywnym rozwiązaniem dla tych firm, których kondycja finansowa jest bardzo dobra i dla tych, które miewają kłopoty finansowe. Tego rodzaju usługi wpływają na poprawę ich sytuacji. Dlatego na faktoring decydują się one chętnie.
Dodatkowe informacje: faktoring.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz