Symbolika i mandale

Może nie wszyscy się nimi fascynują, ale wielu ludzi wie, czym są mandale. Natomiast nawet ci oddający się w skupieniu tworzeniu rysunków na planie koła, nie w każdej sytuacji zdają sobie sprawę, jak daleko sięga ich historia.

Znawcy tematu twierdzą, że mandale posiadają swój początek w czasach paleolitu i wiążą się nierozerwalnie z symboliką religijną! Dowodem czego mogą być hinduskie okręgi kreślone w czasie rytualnych obrzędów religijnych, buddyjskie mandale, które tworzono i oglądano w czasie medytacji, czy chrześcijańskie witraże w kształcie kolistych rozet, uwiecznione w średniowiecznych obiektach sakralnych.
Ich sakralny charakter niewątpliwie wiąże się ze znaczeniem słowa mandale. Otóż oznacza ono „centrum”, „koło życia” lub „cały świat”, podkreślając równocześnie jego doskonałość i harmonię. Z kolei we współczesnej psychoanalizie stosuje się je jako formę terapii, która pomaga zrozumieć, co dzieje się w psychice człowieka.
Odczytywane na podstawie barw i symboli mandale ilustrują zatem wewnętrzny obraz duszy człowieka, niemniej jednak ogromne znaczenie posiada już samo tworzenie mandali. Proces ten umożliwia rozwijać wyobraźnię, porządkować pomysłu, ćwiczyć koncentrację i doskonalić koordynację wzrokowo – ruchową. Właśnie z tych powodów praca z mandalą jest bardzo chętnie stosowana w edukacjiwiedzy, gdyż prócz wymienionych wyżej zalet, stanowi ona doskonałą formę zabawy zarówno dla niedużych jak i starszych dzieci
Bez względu na to, jaką historię i jakie znaczenie posiadają mandale, są one przede wszystkim doskonałą metodą relaksu, wyciszenia i ukojenia nerwów.
Sprawdź: Mandala.

FacebookTwitterGoogle+Share

admin / / Inne

Dodaj komentarz