Pączki z cukierni

W polskiej tradycji nie brakuje dni, które obchodzi się w wspaniały sposób. Takimi na pewno są święta, które wynikają z wiary.

Takimi dniami, o specyficznym charakterze są też te, które od lat obchodzi się w taki sam sposób. One także wynikają z tradycji. Wiele z nich obchodzi się już od pokoleń. Inne do tradycji weszły dopiero ostatnio. Do takich dni, które od wieków obchodzi się tak samo, na pewno trzeba tłusty czwartek. To dzień, który niejako poprzedza początek wielkiego postu. Tłusty czwartek jest tym czwartkiem, który jest bezpośrednio przed środą popielcową. To zatem ostatni czwartek karnawału.
Jak obchodzi się tłusty czwartek? NawetDosłownie niezbyt duże dzieci wiedzą, że w tym dniu pączek ma swoje święto i obchodzi się je w taki sposób, że każdy stara się zjeść choćby jeden pączek. Jeśli paczka się nie zje, to w sumie nic złego się nie stanie. Nie będzie to powodowało żadnego nieszczęścia ni niczego w tym rodzaju. Natomiast nie na tym cała idea polega. pączki są smaczne, słodkie. Nie prawie każdy jada je na co dzień. Dlatego w tłusty czwartek jest ku temu szczególna okazja. Tym bardziej, że pączki na tłusty czwartek za każdym razem są jakiś lepsze. Piecze się ichniejszym więcej na innym tłuszczu niż zwykle i dlatego ich smak jest dużo lepszy. Oprócz tym jeżeli już w ciągu roku jada się je sporadycznie albo wcale, to w tłusty czwartek zawsze będą smakowały zwłaszcza. Dlatego dla wielu ludzi tłusty czwartek jest dniem, kiedy pączek jest obowiązkową przyjemnością. A że piecze się je wtedy w wielu wariantach, na jednym pączku zwykle się nie kończy.
Źródło informacji: Pączki na tłusty czwartek.

FacebookTwitterGoogle+Share

admin / / Inne

Dodaj komentarz